Home / Egészség / A kommunikáció a kulcs önmagunk fejlesztéshez

A kommunikáció a kulcs önmagunk fejlesztéshez

Március minden évben a mentális egészség hónapja. A szakmai szervezetek és közösségek ebből az alkalomból rendszeresen kampányokkal hívják fel a figyelmet a mentális egészség fontosságára és tudatosítására. A cél olyan stratégiák és eszközök bemutatása, amelyek segíthetnek a mentális egészség fenntartásában, a problémák megelőzésében és a társadalmi stigmatizáció csökkentésében.
Ebben a folyamatban kulcsszerepe van a kommunikációnak.

Az elmúlt években gyökeresen átalakult a társadalmi kommunikáció. A valódi, mély beszélgetések lassan kikopnak a mindennapokból, a személyes kapcsolatok fenntartása pedig egyre nehezebbé válik. Nagy Cynthia sikermechanizmus tréner, mentáltréner, master neurosciense coach tapasztalatai szerint ugyanakkor egyre többen keresnek megoldást arra, hogyan tudnák fejleszteni a kommunikációs készségeiket, hogyan kezelhetnék hatékonyabban a stresszt és építhetnék az önbizalmukat.

„Napjainkban jellemzően üzenetekkel kommunikálunk. E-maileket írunk, emojikkal fejezzük ki az érzéseinket, eközben a konfliktusainkat nehezen kezeljük, gyenge az önkifejezési képességünk” -magyarázta a szakember.

 

Felmérés a leggyakoribb elakadásokról

Manifest Teremtőkártyák csapatának, 3000 ember részvételével végzett friss kutatása szerint, a stressz- és kudarctűrés fejlesztésében, az önbizalom építésében és a párkapcsolati kommunikáció erősítésében szorulnának a legtöbben segítségre. „Az embereknek sokszor nincs stratégiájuk arra, hogyan kezeljenek egy konfliktust, hogyan álljanak ki önmagukért, vagy hogyan ismerjék fel, ha valami nincs rendben. A párkapcsolati problémák gyökere is a legtöbb esetben a kommunikáció hiánya. Ezekre mind megoldást kínálhat a célirányos beszélgetés” – hangsúlyozta a szakértő.

A kommunikációs nehézségek sokszor a családon belül is megmutatkoznak

Saját életemben is megtapasztaltam ezt, pedig a családunkban mindig is nyitott volt a légkör, rendszeres és folyamatos a kommunikáció. De a kamaszkori szeparálódás új kihívások elé állított minket is. Olyan problémák jöttek a felszínre, amelyekre megoldást kellett találni. Többek között a saját élményeim is adták az ötletet, hogy a párommal közösen megalkossunk egy eszközt, amely játékos, szórakoztató és mégis segíthet a családon belüli beszélgetések újraindításában, a párkapcsolatok és az önbizalom erősítésében” – mondta el Nagy Cynthia.

Mentális tréning a mindennapokban

Az önfejlesztő kártyák három fő területen segítenek a problémák felismerésében és feldolgozásában, olyan megoldási stratégiákat kínálnak, amelyek hosszú távon, játékosan és könnyedén beépíthetők a mindennapokba.

A kártyák elsőkörben azt a három témakört érintik, amelyek a kutatásaink szerint is a legtöbb embernél elakadást okoznak, ezek a stressz- és kudarctűrés fejlesztése, az önbizalom építése és a párkapcsolati kommunikáció, az elakadások erősítése. A kártyák segítségével otthon, szakember bevonása nélkül tudunk előre haladni a problémák felismerésében, megoldásában.”

A mentáltréning eszközök a gondolatkontrolt, és a stratégiaépítést fejlesztik a játék során.

Azt látom, hogy ezek a kártyák hosszútávon beépíthető megoldási kulcsokat adnak az embereknek a hétköznapi, munkahelyi, párkapcsolati, családi, vagy akár a sport területéről érkező stressz esetében. Ha a stratégiát elsajátítják, a játékon keresztül beépítik a tudástárukba, akkor az, hosszú távon egy nagyon jó megoldási mechanizmust tud adni az életünk problémás helyzeteinek kezelésére, az önértékelésük fejlesztésére, önmaguk és mások jobb megértésére.”

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!